Пожертва-Донат

Осуд і прокляття, немилосердна кара очікують на душогубів і вбивць – Митрополит Епіфаній

Поділитися:
FacebookTwitter

«Бог є світло, i немає в Ньому ніякої темряви» (1 Ін. 1: 5) – нагадує нам апостол і євангелист Іоан Богослов слова Самого Спасителя. І справді, не раз ми зустрічаємо означення «світло», як одне з імен Божих. Також світлом іменується Спаситель, Господь Ісус Христос, а Його служіння порівнюється зі світлом, яке відганяє темряву. Про яке ж світло звіщає нам слово Боже?

Те світло, яке ми бачимо навколо себе, є частиною і проявом творіння. Навіть більше – світло Бог творить у перший день, тобто воно з’являється на початку видимого, матеріального буття. «І сказав Бог: нехай буде світло. І стало світло» (Бут. 1: 3) – каже нам один з перших рядків Біблії.

Те світло, яким є Бог, про що ми чули слова апостола Іоана – це інше світло, не сотворене, а відвічне, божественне. Це світло не має моменту своєї появи, як світло видиме, але воно відвічне, позачасове, як і всі властивості Божі.

Самі в собі ми не маємо джерела світла. Але коли приймаємо благодать Святого Духа, коли очищаємося від гріхів, коли через покаяння відганяємо від себе темряву зла – тоді ми теж стаємо носіями світла. «Ви – світло світу» (Мф. 5: 14) – говорить Спаситель до вірних і закликає нас: «Так нехай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного» (Мф. 5: 16).

Ще одне важливе значення образу світла полягає в тому, що через нього ми краще можемо зрозуміти природу добра і природу зла. Добро – це світло. Воно має своє буття, воно істинно існує. І як світло має завжди джерело, так і добро має єдине джерело – Бога. А зло, як і темрява, – це не інша природа, не якесь «протилежне буття», але відсутність добра, відсутність світла. Ось чому добро має буття, а зло – ні, воно є лише руїна, пустка, відсутність добра. Воно не здатне творити, але тільки губити, нищити, вбивати.

І саме тому добро перемагає, а зло зазнає поразки і остаточно буде осуджене та покаране в час Другого пришестя Спасителя.

Ось так, дорогі брати і сестри, ми можемо побачити зв’язок між здавалося би богословсько-філософським питанням про природу фаворського світла – і нашим власним життям. Зв’язок істин Писання із сьогоденням.

Те, що відбувається зараз в Україні – не просто війна, збройний конфлікт між двома державами, як часом думають зовнішні. Тут відбувається боротьба темряви проти світла, смерті – із життям, рабства – проти свободи. Росія як держава стала уособленням темряви, імперією зла, тиранією рабства. І доказом цього є ті руйнування і вбивства, які Росія принесла до нас. Хіба у цих ділах є світло? Хіба у всіх тих словах, якими Росія виправдовує свої злочини, є правда? Немає.

А з цього ми можемо ще раз переконатися, що успіху задумане Москвою зло мати не буде. Бо не благословення має на собі російська держава і російське військо, а прокляття і осуд, які Господь обіцяє для слуг диявола. Осуд і прокляття, немилосердна кара від Всевишнього очікують на душогубів і вбивць, бо вони полюбили зло і темряву.

Ми ж, дорогі брати і сестри, маємо дбати про те, щоби зберігати в собі та примножувати світло правди, любові, милосердя і добра. Бо лише так ми можемо перемогти в цій війні. І вірю, що з благословенням і допомогою Божою – переможемо.

Бо якою би глибокою не була темрява зла, божественне світло руйнує і відганяє її. Бо так сказано про це у Писанні: «Світло в темряві світить, і темрява не огорнула його» (Ін 1: 5).

митрополит Епіфаній, повний текст проповіді

Поділитися:
FacebookTwitter